kwietnia 19, 2017

Ogrody Świata. Ogród Chiński.


Z wizytą w Kraju Kwitnącej Śliwy.


Ogród Chiński. był pierwszym, który powstał na terenie berlińskiego parku Marzahn. Jest niezwykle rozległy. W przeciwieństwie do poprzednio opisywanych ogrodów nie jest otoczony murem ani pergolą. Centralnym miejscem tego założenia jest malowniczy staw, wokół którego skupia się życie ogrodu.



W ogrodzie chińskim podstawowym elementem jest skała, najlepiej wyglądająca jak najbardziej naturalnie,. Kamień jest jakby spoiwem. Występuje w różnych postaciach od niewielkich kamyczków na ścieżce poprzez kamienne głazy aż po góry i skały.




Dużą rolę w  odgrywają tu  wszelkie budowle ogrodowe:


pawilony i altany


pagody (wywodząca się ze sztuki indyjskiej przybyła do Chin wraz z buddyzmem)


otwarte galerie łączące pawilony



oraz mury,






z którymi często łączą się furty ogrodowe. Najbardziej tradycyjne przejścia mają kształt okrągły



lub oktagonalny, i zwane są drzwiami księżyca. Takie  furty nie tylko umożliwiały wejście do ogrodu, ale również, a może przede wszystkim, stanowiły piękne ramy dla fragmentu ogrodu.






Na szczególną uwagę zasługują nawierzchnie ścieżek wykonane z misternie ułożonych drobnych kamyczków tworzących barwną mozaikę.




W ogrodzie chińskim rzeźb jest niewiele i są najczęściej powiązane są z budowlami ogrodowymi


I tu w zasadzie nasza wizyta w ogrodzie chińskim dobiega końca.

Chciałabym jeszcze tak na marginesie wspomnieć kilka słów o roślinach w założeniu w stylu chińskim.
Podobnie jak Japonia kojarzona jest z kwiatem wiśni, tak symbolem Chin jest kwitnąca śliwa. Jej kwiaty rozwijają się wczesną wiosną, kiedy na ziemi leży jeszcze śnieg i są zwiastunem wiosny oraz symbolem budzącego się życia.
W ogrodach największe znaczenie mają kwitnące drzewa (śliwy, wiśnie, magnolie) i krzewy (piwonia drzewiasta, róża chińska) oraz rośliny zimozielone (sosny, jałowce i cedry).  Nie może też zabraknąć bambusów. Z kwiatów najbardziej ceniony jest kwiat lotosu, który wyrastając z mułu (świat materialny),  pokonując wodę (emocje) zakwita na powierzchni, na świeżym powietrzu (świat duchowy), jest symbolem poszukiwania duchowej czystości i prawdy.

Pozdrawiam i zapraszam na następną wycieczkę tym razem do Kraju Kwitnącej Wiśni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © madzikowo , Blogger