kwietnia 29, 2017
Ogrody Świata. Ogród Japoński.
Z wizytą w kraju kwitnącej wiśni
Nadal pozostajemy na obszarze berlińskich Ogrodów Świata. Tym razem odwiedzimy Ogród Japoński. Nie jest on tak duży jak Ogród Chiński, ale doskonale oddaje klimat ogrodu w stylu japońskim. Zawiera wszystkie elementy charakterystyczne dla tego typu założenia, jak choćby kamienne latarnie.
Jest to ogród typu spacerowego,
którego spoiwem jest woda w postaci strumienia,
z kaskadą
Ogród japoński bardzo często naśladuje przyrodę i krajobraz naturalny. Ważnym elementem są w nim kamienie, tworzą one szkielet całego ogrodu. Pełnią różne funkcje: tworzą pagórki, kaskady czy wyspy na wodzie lub piasku. Poszczególne rodzaje kamieni mają określone nazwy i symboliczne znaczenie, a sposób ich aranżacji jest ściśle określony.
Znajdziemy tutaj też niewielki ogród kamienny, składający się z kamieni układanych pojedynczo oraz w niewielkich grupach jak wyspy i archipelagi na gracowanym żwirze symbolizującym wodę. Drzewa i krzewy występują tylko na obrzeżach i stanowią tło dla całości.
Ponieważ ogród japoński ma zachwycać przez cały rok, dominującą rolę odgrywają w nim rośliny zimozielone. Z drzew najczęściej sadzi się sosny, ale także jodły i żywotniki. Wśród zimozielonych krzewów liściastych dominuje bukszpany, ostrokrzewy i rododendrony. Charakterystyczne dla ogrodu japońskiego są także malownicze klony oraz drzewa kwitnące wiosną jak wiśnie, magnolie, azalie czy piwonie drzewiaste. W ogrodach japońskich nie ma zbyt wielu kwiatów. Najbardziej popularne to chryzantemy, peonie, irysy i narcyzy.
Następnym razem zapraszam do Ogrodu Koreańskiego.