lipca 18, 2017

Ogród bylinowy Karla Foerstera. Bornim. Poczdam

Ogród bylinowy Karla Foerstera. Bornim. Poczdam

lipca 18, 2017

Ogród bylinowy Karla Foerstera. Bornim. Poczdam


Tym razem zapraszam do ogrodu Karla Foerstera, wybitnego niemieckiego botanika. Na początek jednak kilka słów o samym Mistrzu. Foerster, zafascynowany rabatami angielskimi oraz ogrodami krajobrazowymi, zapragnął stworzyć ogród jak najbardziej naturalny i powiązany z otaczającą go przyrodą. Wprowadził do ogrodu dzikie byliny i trawy. Ponieważ klimat Niemiec różnił się od wyspiarskiego klimatu Anglii, osobiście zajął się hodowlą odpornych na mróz gatunków. Zawdzięczmy mu wiele odmian floksów, ostróżek, astrów, chryzantem i traw. Zajmował się także propagowaniem wiedzy o ogrodach i roślinach poprzez liczne publikacje, wykłady czy audycje radiowe. Niesamowicie nowatorskim jak na tamte czasy (początek dwudziestego wieku) pomysłem Karla było założenie obok domu szkółki roślin i ogrodów pokazowych. Aby umożliwić dostęp do ogrodów jak najszerszej rzeszy ludzi - wstęp do założenia był i jest do dziś bezpłatny (taka była wola Foerstera).
Właśnie do tego ogrodu dziś Was zapraszam...



Już przy wejściu witają nas przepiękne fioletowe czosnki (oczywiście jeżeli przyjedziemy tu podobnie jak ja - wiosną :-)  Tak naprawdę ta część założenia nazywana jest Herbstbeet czyli jesienne grządki. Dominują tu rośliny lata i jesieni - floksy, rudbekie, astry i trawy.




Następnie przechodzimy do bardziej cienistej części ogrodu, przypominającej raczej las (Steingarten). W cieniu wysokich drzew, wśród kamieni zachwycają drobne bodziszki, paprocie,


kwitnące na biało rodgersje o olbrzymich liściach,


czy orliki.


Dom zdaje się tonąć wśród zieleni...



Główną część i serce całego założenia stanowi położony w zagłębieniu Senkgarten czyli "zatopiony ogród". Centralnym jego punktem jest sadzawka otoczona bujną roślinnością, nad którą góruje klon palmowy.


Obrzeża sadzawki porastają żółte liliowce, 



rdest wężownika,


oraz funkie


i trawy np. Hakonechloa macra.


W sadzawce pluskają się żaby.


Dookoła rozchodzą się i meandrują wśród zieleni liczne alejki i  ścieżki.





Rozmieszczone w ogrodzie piękne ławki (zresztą też w stylu angielskim)...






umożliwiają podziwianie tego, co w ogrodzie najważniejsze a mianowicie pięknych krajobrazów, a może powinnam powiedzieć obrazów malowanych ręką Mistrza kochającego rośliny, a w szczególności byliny.












A gdy nacieszymy już oko lub jakaś roślina szczególnie przypadnie nam do gustu,  możemy oczywiście zrobić zakupy w miejscowej szkółce. Naprawdę jest z czego wybierać ;-)

Do zobaczenia.

Copyright © madzikowo , Blogger