marca 25, 2017

Ogrody Świata. Ogród Balijski

Ogrody Świata. Ogród Balijski

marca 25, 2017

Ogrody Świata. Ogród Balijski


Ze względu na wymagania klimatyczne roślinności, ogród ten jest w zasadzie tropikalną szklarnią. Jest to balijski kompleks mieszkaniowy, charakterystyczny dla wyspy Bali, gdzie dom to tak naprawdę kilka budowli, pawilonów pełniących określone funkcje, otoczonych murem, który ma chronić  domostwo przed złem. Obowiązkowym elementem każdego domostwa jest domowa świątynia.



Ogród natomiast otacza wszystkie budynki i sprawia wrażenie jakby był dziełem natury a nie ręki ludzkiej.



Zieleń nieskrępowanie wypełnia każdą szczelinę.


Ogród balijski to przede wszystkim bujna roślinność tropikalna, typowa dla wilgotnego klimatu równikowego. To wszechobecne paprocie, mchy a także drobne orchidee


Nie można też, nie wspomnieć o świętych drzewach, które często sadzi się w pobliżu świątyń -  figowcu bengalskim (Banyan) oraz plumerii (frangipani) czczonej jako symbol nieśmiertelności, nazywanej też drzewem życia. Plumeria odzacza się niezwykłą żywotnością co pewnie było przyczyną jej kultu. Jej obcięte gałęzie zachowują zdolność kwitnienia, nawet leżąc na ziemi.



Z jej oszałamiająco pachnących kwiatów robi się naszyjniki dla turystów.
Podarowuje się je ukochanej osobie jako znak głębokiej miłości oraz składa w ofierze bogom.


Duży wpływ na kształt balijskich ogrodów ma hinduizm, a
religijność balijska widoczna jest między innymi we wszechobecnych posągach i kapliczkach zatopionych wśród zieleni





Zainteresowanym ogrodami balijskimi gorąco polecam blog ogrodyewy.pl,
a w szczególności post:
http://www.ogrodyewy.pl/taman-znaczy-ogrod/

W następnym wpisie zamierzam zaprezentować ogród chrześcijański. Zapraszam.





marca 16, 2017

Ogrody Świata. Ogród Orientalny.

Ogrody Świata. Ogród Orientalny.

marca 16, 2017

Ogrody Świata. Ogród Orientalny.


Naszą przygodę w berlińskich Ogrodach Świata rozpoczniemy od Ogrodu Orientalnego, zbudowanego w stylu ogrodów islamu. Jest  to niewielkie założenie, o kameralnym charakterze, otoczone częściowo murem a częściowo urokliwymi krużgankami.








Podzielone jest kanałami wodnymi na cztery części, a w jego centrum znajduje się pawilon z niewielką fontanną. Taki układ nosi nazwę Chahar bagh






i jest charakterystyczny dla ogrodów Wschodu. Podobnie jak niezwykle bogata ornamentyka



i dekoracyjna mozaika. Niezmiernie kolorowe płyty zdobią krużganki



a także obramowania i dna kanałów wodnych.


Obecność tak bogatej ornamentyki jest konsekwencją zakazania przez Koran przedstawiania postaci ludzkiej. Dlatego w ogrodach w stylu orientalnym nie znajdziemy tak popularnych w ogrodach europejskich włoskich i francuskich rzeźb przedstawiających postacie ludzkie.

Bujna roślinność wypełniająca kwatery wzdłuż kanałów, często intensywnie pachnąca



uzupełniona jest przez drzewka i krzewy w ozdobnych donicach ustawionych wzdłuż murów i krużganków.  




Zgodnie z kulturą islamu ogród powinno się podziwiać z jednego, wybranego miejsca. Stąd też najpiękniejszy widok na założenie rozciąga się z centralnego pawilonu, a drugi piękny widok możemy podziwiać od bramy wejściowej.





tutaj żegnamy się z Ogrodem Orientu, a następnym razem zapraszam na wyprawę na egzotyczną wyspę Bali.




marca 09, 2017

Ogrody świata Marzahn. Berlin

Ogrody świata Marzahn. Berlin

marca 09, 2017

Ogrody świata Marzahn. Berlin

Z wizytą w parku rekreacyjnym Berlin-Marzahn



Zbliżająca się Światowa Wystawa Ogrodowa IGA Berlin (13 kwietnia - 15 października 2017), zainspirowała mnie do zaproszenia Was już dziś do parku mieszczącego się we wschodniej dzielnicy Berlina - Marzahn, gdzie na 21 hektarowym obszarze mieszczą się Ogrody Świata.  To właśnie na ich terenie będzie odbywać się tegoroczna wystawa. Ale warto tu przyjechać nie tylko ze względu na wystawę.


Jest to świetne miejsce nie tylko dla miłośników ogrodów, ale i dla tych, którzy chcieliby po prostu odpocząć na łonie natury, spędzić czas z dziećmi. Na terenie parku oprócz ogrodów tematycznych znajdują się kawiarnia i plac zabaw.  Dzieciaki na pewno zainteresuje też zielony angielski labirynt





czy ogród postaci baśniowych.





Obszar parku jest tak duży, że bez problemu każdy znajdzie tu miejsce dla siebie. Mnie osobiście najbardziej odpowiadały cieniste zakątki, pełne rododendronów i paproci
















ale i wielbiciele słońca oraz otwartej przestrzeni też nie będą zawiedzeni.


Ja jednak chciałabym się skupić na ogrodach. Niezwykłą zaletą tego założenia jest to, że można tu podziwiać sztukę ogrodową z różnych zakątków świata, kultur i religii. Mamy tu ogród w stylu chińskim, japońskim, koreańskim, orientalnym, renesansowym, angielskim czy nawet balijskim. Ze względu na dużą różnorodność botaniczną i architektoniczną Ogrodów Świata zamierzam  poświęcić ich opisaniu kilka następnych postów. W najbliższym zapraszam Was do Ogrodu Orientalnego.





Copyright © madzikowo , Blogger